Kto by šiel do Prahy a nenavštívil by preslávený Tančící dúm, veru by prišiel o pekný zážitok. Praha, európska a svetová metropola vie veľa ponúknuť a jednou zo zaujímavostí, na ktoré sa vždy teším, je táto unikátna stavba. Tančící Dúm ako sa táto stavba volá po česky, Tancujúci Dom od amerického architektka Frank Gehry v spolupráci s českým architektom Vladom Milunićom,  sa nachádza na nároží Jiráskovho a Rašinovského nábrežia. Je to typický príklad dekonštruktivistickej architektúry a práve preto ma táto stavba zaujala. Od čias štúdií na Fakulte Architektúry STU v Bratislave som vždy vyznávala dekonštruktivistickú až skulpturálnu architektúru a milovala architektov od Zaha Hadid, cez Daniela Libeskinda, ďalšími predstaviteľmi dekonštuktivizmu ako smeru v architektúre sú tiež Rem Koolhaas, Peter Eisenman, COOP Himmelblau. Tento štýl a tvorba týchto architektov sa vyznačuje istou tvarovou deformáciou celkovej hmoty architektúry až akoby náhodným chaosom. A to ma na tom najviac baví a zaujíma. 

Tancujúci dom vytvoril americký architekt Frank Gehry spolu s českým architektom Vladom Milunićom. Stojí na nároží Jiráskovho námestia a Rašinovského nábrežia. Je príkladom dekonštruktívnej architektúry. Na jeho vrchole sa vám naskytne takýto krásny výhľad na pražskú metropolu.

Ako architektku ma zaujal už prvotný zámer pri plánovaní výstavby v roku 1994 a tak som bola zvedavá, ako v skutočnosti stavba dopadne. Myslím si, že je zaujímavá nielen pre zainteresovanú verejnosť nás architektov, ale vzbudzuje zvedavosť aj z radov bežných ľudí, ktorí tu nájdu rôzne možnosti zábavy. Vnútri býva inštalovaná výstava, sídli tu galéria, ktorá sa zameriava na výstavy diel českých a zahraničných umelcov alebo rôzne tematické expozície. Na najvyššom podlaží sa môžete pokochať z  vyhliadky prekrásnym výhľadom na Prahu. Ak nefúka a vystihnete krásne počasie, výlet je ideálny a môžete sa tu aj občerstviť. 

Share: