Vianočný čas a zimná sezóna v Ríme

Rím, večné mesto. Krása tejto svetovej metropoly je neutíchajúca, pretrvávajúca a rovnako očarujúca aj v čase vianočnom. Rím je mestom, v ktorom presakuje a sála história z každého kúta, uličky, námestia a malebných zákutí. Už len pri obyčajnej prechádzke na každom kroku ponúka jedinečné a zaujímavé prekvapenia, budovy a unikátne stavby.

Odstrániť

 
Aj keď počasie vonku je už chladnejšie na prehliadku pamätihodností mesta, Rím ostáva stále svetovou metropolou s čarokrásnou atmosférou, ktorá Vás víta tak v teplom, ako i v zimnom období. Populárnosť Ríma v tomto čase o niečo klesá, nie je až tak navštevovaný , ako tomu býva v letnom období, prináša to však badateľné pozitívum – menej turistov a menej selfie tyčiek. Túto nádhernú metropolu sa rozhodne oplatí navštíviť nielen raz za život a tak práve teraz, keď sa ponúkajú aj niektoré ďalšie výhody, nastáva opäť ten správny čas.
V predvianočnom období môžu byť niektoré hotelové ceny nižšie, čo spôsobuje o niečo menší nápor turistov, rímsky kultúrny život je však stále v plnom rytme a dajú sa nájsť obchody a butiky so zľavami, no na tie sa treba zamerať najmä v polovici januára. O tom ale v článku neskôr, teraz iba na margo:
Obchody lákajú zákazníkov svojimi úžasnými výkladmi, zostavenými z vybraných kolekcií, ktoré nájdete najme na tej najluxusnejšej nákupnej ulici Via dei Condotti, kde môžete oplieskať rádovo pár tisíc eur. Kto má teda čas, chuť a peniaze, tak zaiste vie, kam sa vybrať na nákup vianočných darčekov. Niektorí turisti si sem chodia nakúpiť a odniesť nejaký ten luxusný vianočný darček, v priebehu roka skvost, ktorý sa bude pýšiť puncom Via dei Condotti, made in Italy priamo z Ríma. V mesiaci december s takouto farebnou kolekciou žiaril napríklad výklad značky GUCCI. Na výpredaje a bližší tovar sa pozrieme v článku po janurári.
Odstrániť

 

VIANOČNÁ ATMOSFÉRA
Konečne dorazili Vianoce. Najkrajší sviatok roka pre veľkých a malých s čarovnou atmosférou, ktorá sa dá dýchať všade na svete v rôznej obdobnosti, i v uliciach Ríma. Rím sa ale nemôže až tak pýšiť tradičnými vianočnými trhmi, ako je tomu na severe Talianska, alebo v iných mestách, vie sa však obhájiť svojimi pouličnými umelcami, pozornosťou zameranou na gastronomické produkty s previazaným remeselníctvom ku koncu roka.
NAČO SA ZAMERAŤ VO VIANOČNOM ČASE V RÍME:
1. Na celom svete existuje niekoľko VIANOČNÝCH STROMČEKOV , ktoré sú prekrásne a zdobia svetové metropoly a práve jedným z nich, je majestátny strom týčiaci sa na Svätopeterskom námestí.
PIAZZA SAN PIETRO – VATICANO
Tradičný vianočný stromček zdobí námestie priamo pred Bazilikou Svätého Petra. Nádherne osvetlený dar z Poľska je vysoký cca 28 metrov a váži 7 ton. Tento rok bol zdobený deťmi z rôznych nemocníc za pomoci rehabilitačného projektu. Strom je vianočným symbolom reprezentujúcim život, ktorý sa zrodil aj v čase chladnej zimy, ale to nie je jeho jediný význam. „Znamená prítomnosť žijúceho Krista, ktorý je v nás, ktorý sa zrodil. Svetlo prezentuje svetlo Krista, ktorý osvetľuje našu temnotu a naše hriechy, ktoré tak ďalej nebudú pokračovať“. ako hovorí vatikánsky vianočný odkaz.
Odstrániť

 
Námestie svätého Petra – Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho. Uprostred námestia sa týči monolitický egyptský obelisk z červeného granitu vysoký 25,5 metrov (s podstavcom je vysoký 41 metrov) a váži 331 ton. Obelisk nechal priviezť cisár Caligula v 13. storočí pred n. l.  z Heliopolu. 
Odstrániť

 
prekrásne zdobený vianočný stromček pred Bazilikou Svätého Petra vo Vatikáne
S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa hlavné ulice a námestia Ríma osvetľujú navodzujúc čarovnú magickú atmosféru.
Odstrániť

 
Na niektorých miestach sa konajú aj tradičné vianočné trhy. Jedny z najhlavnejších vianočných trhov v Ríme sa nachádzajú na ďalšom významnom námestí, rozľahlom priestore, ktoré rozhodne nesmiete pri návšteve Ríma obísť a to:
PIAZZA NAVONA
Je to najkrajšie a taktiež najrušnejšie námestie Ríma, ktoré by mal vidieť každý, kto chce zažiť a poznať Rím v jeho najlákavejšej podobe. V zimnom období nie je až tak preplnené ľuďmi, turistami, najmä pokiaľ je počasie nepriaznivé, ale je bohaté na svetové pamätihodnosti. Má tvar širokej elipsy a kopíruje pôdorys pôvodného štadióna Circus Agonalis, ktorý tu kedysi stával.
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Námestie Piazza Navona vo vianočný čas počas dňa nezažíva až taký nápor turistov, je tu dokonca pustejšie. Námestie ožíva v zime viac podvečer v priľahlých reštauráciách.
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Deti sa môžu zabaviť na nainštalovanom vianočnom kolotoči. Nachystaných je aj zopár vianočných stánkov.
Odstrániť

 
Počas dňa na námestí bolo ešte trošku pusto. Turistov pomenej ako tomu býva v lete, kedy je toto námestie úplne preplnené deň, či noc.
Vianočné trhy sa tento rok konajú v čase od 8. decembra do 6. januára 2018. Námestie je jedným z najkrajších, ktoré zdobia historické mesto a je svetovo preslávené pre najznámejšie umelecké diela, pamätihodnosti ako sú Fontana Quattro Fiumi di Bernini – fontána štyroch riek , postavená v rokoch 1648 – 1651 od slávneho talianskeho barokového sochára a architekta Gian Lorenzo Bernini,
Odstrániť

 
Odstrániť

 
fontána Quattro Fiumi di Bernini – fontána štyroch riek. Okrem tejto fontány je tu aj ďalšia významná fontána, ktorú nájdete na južnom konci námestia – Fontána del Moro – Maurova fontána. V severnej časti sa nachádza ešte jedna menšia fontána – Neptúnova fontána od sochára Giacoma della Porta. Ostatné fotografie nájdete na mojej facebook stránke Mya Mirell v albume RÍM
ďalej,
Palazzo Pamphilj vyslovované taktiež ako Palazzo Pamphili s tisíc miestnosťami. V časti tohto paláca je umiestnená súkromná umelecká zbierka rodiny Pamphilj, ktorá patrila k najvýznamnejším patricijským rodinám v stredovekom Ríme. V paláci je vystavený slávny portrét pápeža Inocenc X., ktorý bol významným členom tejto rodiny z roku 1650 od maliara Diego Velázquez. V obraze je vidno unikátne zobrazená pápežova povaha, jeho prostoduchosť a podozrievavosť.
Odstrániť

 
palác PAMPHILJ, námestie Piazza Navona
Palazzo Doria Pamhlili – nachádza sa v ňom múzeum Dori Pamphili z 15. storočia, kde sú najväčšie umelecké zbierky. Nájdeme tu skvosty od Tiziana, Raffaela, Rubensa a iných. Zbierky sú umiestnené na prvom poschodí, kde predtým rodina Pamphili bývala. Vrcholom zbierky je spomínaný portrét pápeža Inocence X. od maliara Velázquez. Je tu chodba preplnená krištáľom, zlatom a zrkadlami. V múzeu je celý rad sôch a obrazov, napríklad obraz od Caravaggia – Maddalena.
Odstrániť

 
prekrásny dvor paláca s galériou, galéria sa nachádza na prvom poschodí ako sú tie okná zo štyroch strán, kde sú umiestnené vrcholné umelecké skvosty , foto: od môjho známeho, ktorý bol v tom čase v Ríme, fotografa Hari Subramanyam
Odstrániť

 
galéria paláza Pamhlilj, zdroj: fotograf Hari Subramanyam
Odstrániť

 
galéria paláza Pamhlilj, zdroj: fotograf Hari Subramanyam
a kostol Svätej Anežky , ktorý sa nachádza v susedstve paláca – Chiesa di Sant Agnese. Všetko vrcholné umelecké diela rímskeho baroku.
Odstrániť

 
kostol SVATEJ ANEŽKY, námestie Piazza Navona
V podvečerných hodinách námestie PIAZZA NAVONA ožíva, je osvetlené priľahlými reštauráciami a preplnené ľuďmi a je nielen krásne na prechádzku a návštevu pamätihodnotí, ale môžete tu v priebehu roka zhliadnuť aj rôznych pouličných umelcov, maliarov a hudobníkov. Turisti tak majú možnosť zažiť typický taliansky večer. Jediná nevýhoda je, čo Vás môže postretnúť je nevrlé počasie, v mesiaci december často pršalo aj pár dní vkuse, čo v Ríme nebýva také obvyklé.
Odstrániť

 
V Ríme je veľmi vnímaná, oslavovaná tradícia – tradizione della Befana alebo epifana. Preto sa aj vianočné trhy volajú po taliansky inak Mercatino di Natale della Befana. Pripomína sa 12 dní po Vianociach, kedy traja mudrci došli k jasličkám s darmi pre Ježiška. Oslavuje sa 6. januára ako národný sviatok.
Odstrániť

 
Epifany na Piazza Navona, oslavy, zdroj: internet
Národný sviatok obsahuje aj časť, historku o čarodejnici, ktorá došla v noci 5. januára na metle so sladkosťami a hračkami obdarovať dobré deti a pre zlým nosila kus uhlia. V stánkoch si môžete zakúpiť vždy predmety s touto tematikou, ako obrázky, sošky, pančuchy.
Odstrániť

 
PIAZZA SPAGNA – ŠPANIELSKE SCHODY
Vianočná atmosféra tentokrát nie s vianočnými trhmi ale ďalším stromčekom na Vás čaká aj na známom námestí Piazza Spagna. Takmer na každom významnom námestí sa týči Vianočný stromček, zväčša typický živý, no na námestí Piazza Spagna – Španielske schody, je inštalovaný takýto zaujímavý kovový.
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Odstrániť

 
V noci takto pekne svieti.
Odstrániť

 
Video z tohto miesta vždy plného turistov v čase vianočnom si môžete pozrieť tu: https://www.facebook.com/MyaMirell/videos/vb.1032965619/10210008686827074/?type=3
PIAZZA VENEZIA – BENÁTSKE NÁMESTIE
Pri potulkách Rímom v zimnom období nemožno obísť ani známe námestie Piazza Venezia – Benátske námestie, ktoré je považované za urbanistické centrum Ríma. Nachádza sa tu najväčší pamätník v Taliansku – Pamätník Viktora Emanuela II. a renesančný palác Palazzo Venezia.
Je to ďalšie významné námestie, kde v čase vianočnom je obyčajne situovaný do neba sa týčiaci vianočný stromček, talianska pýcha. Tento rok však majú Taliani v Ríme namiesto stromčeka raritu. Priamo pred slávnym Vittoriano sa mesto malo pýšiť najvychytenejším krásnym stromčekom vysokým 21 metrov, no po pár dažďoch, stromček nevydržal a namiesto krásavca majú vypelichanú metlu. Volajú ho „spelacchio“ – vypelichanec, prašivec. Mesto Rím za neho zaplatilo 50 000 eur. Na internete už koluje nespočet vtipov ako stromček Charlieho Browna, záchodová štetka a nejaký rímsky aktivista už stihol vytvoriť na Twitteri aj účet s názvom spelacchio, ktorý má už 5 000 fanúšikov. Rozhodne je to jeden z najslávnejších vianočných stromčekov.
Odstrániť

 
Namiesto ďalšej vianočnej talianskej pýchy na námestí Piazza Venezia, ostala po pár dažďoch iba talianska hanba. Ľudia sú za odstránenie tohto mŕtveho stromčeka.
Odstrániť

 
detail „vypelichanca“ ktorého sú plné noviny a internet
Vtípky, vtípky, vtípky …
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Hneď za rohom o niečo ďalej sa týči nádherný stromček, ktorý skrášľuje okolie Kolosea.
COLOSSEO
Rímske Koloseum je najväčší amfiteáter, ktorý bol v Rímskej ríši postavený. Do arény sa vtesnalo až 50 000 platiacich divákov. Tí chodili zabudnúť na strasti svojich každodenných životov a to pozeraním sa na gladiátorské zápasy, štylizované námorné a historické bitky, zápasy s divou zverou, popravy a iné drámy. Jednoducho zábava. Ak teda navštívite Rím, Koloseum je rozhodne Vašou ďalšou dôležitou zastávkou. V čase Vianoc večer takto krásne osvetľuje okolie a zdobí ho aj ďalší vianočný stromček Ríma.
Odstrániť

 
 
2. VIANOČNÉ OSVETLENIE
Po celom Ríme nájdete krásne vysvietené uličky a zákutia. Možno nie tak okázalo komerčné a extravagantné ako napríklad v Londýne, ale jemnejšie, robiac mesto ešte viac magickým a očarujúcim v čase Vianoc.
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Via della Fontanella, Rím
Odstrániť

 
3. NAVŠTÍVTE PÁPEŽA
Počas celého roka, ľudia z celého sveta rôznych vyznaní, náboženstiev, merajú cestu do Ríma predovšetkým navštíviť Vatikán a zhliadnuť pápeža pri udeľovaní tradičného požehnania počas slávnostnej omše. Vidiac hlavu katolíckej cirkvi počas celebrovania Vianočnej polnočnej omše, žehnajúc celému svetu, zažiť tú masu ľudí, ktorá to prišla precítiť z celého sveta a je v jednote spolu s celým svetom, ktorý to v ten čas sleduje, musí byť veľmi emotívna udalosť. Vstup na námestie 24. decembra je voľný, avšak námestie je limitované na určitú kapacitu ľudí, teda ak sa na túto udalosť raz vyberiete, treba prísť rozhodne skôr ako neskoro.
Odstrániť

 
zdroj: dailynews.lk
4. KORČUĽOVANIE
Áno je to tak. Hoci sú Taliani skôr teplomilný národ a aj v našich končinách mrznú pri teplotách okolo +5 stupňov, pričom väčšina z nich zimné športy neobľubuje a u nás s nadšením sledujú scenériu korčulujúcich sa ľudí na zamrznutých jazerách, avšak iba minútku, v Ríme sa taktiež môžete oddať tejto zábavnej zimnej aktivite. Od 5. decembra do februára sa dá korčuľovať na štadióne pred Castel Sant’Angelo ako aj na iných miestach.
5. NENECHAJTE SI UJSŤ STARÝ DOBRÝ RÍM
Vianočné obdobie môže byť práve ideálne na návštevy múzeí a klasických turistických atrakcií, ktoré bývajú v letnom období preplnené davom ľudí. Obzvlášť, ak ste prvýkrát v Ríme, uistite sa, že neobídete návštevu najkrajších miest a oblastí. Už len vyššie spomínané námestia a pamätihodnosti a nesmiete obísť taktiež tieto:
Koloseum
Odstrániť

 
Odstrániť

 
na túto jedinečnú stavbu sa môžete pozrieť zvonka, alebo si môžete zakúpiť lístok na prehliadku celej stavby a pochodiť si ju po podlažiach alebo si oproti v reštaurácii s pekným výhľadom môžete dať napríklad capuccino.
Odstrániť

 
a Panteón, ktoré prežili už 2000 rokov,
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Odstrániť

 
decembrový nápor turistov v Panteóne je rozhodne oveľa menší
Odstrániť

 
Odstrániť

 
Palatine Hill – pahorky palatín, Forum Romanum – rímske fórum s antickými stavbami, sú zatvorené v čase od 25. decembra do 1. januára a potom sú otvorené každý ďalší deň.
Odstrániť

 
Otvoriť embed
Odstrániť

 
13 stupňov a krásny slnečný predvianočný čas v Ríme
Odstrániť

 
Odstrániť

 
ako vidno na jednom mojom videu, ľudí pri Fontane di Trevi je vždy veľa, možno pred Vianocami o niečo menej ako tomu zvykne bývať v lete
6. TALIANSKE VIANOČNÉ DELIKATESY
Aké by to boli Vianoce bez talianskej sladkej pochúťky panetone. Vyhnite sa ale radšej nákupu v supermaketoch, ktoré taktiež nie sú zlé, ale navštívte a ochutnajte radšej tradičné dobroty od lokálnych predajcov z menších obchodíkov tzv. pasticcerie, ktoré nájdete na každom kroku .
 
zdroj: internet
7. KULTÚRA V RÍME
V čase vianočnom a kedykoľvek môžete navštíviť rôzne početné kultúrne podujatia ako sú balet, opera, hudobné koncerty a vianočné koncerty v Divadle v Ríme. Ja som navštívila aj iné menšie divadlá aj kiná a bol to vždy zážitok.
zdroj: internet
8. SILVESTER
Ak ste v Ríme na konci roka, musíte sa zúčastniť osláv, zažiť Silvester v dave na Piazza Dell Popolo, kde sa koná najväčšia verejná oslava príchodu Nového Roka. Zažijete hudbu, tanec, streetdancerov, mažoretky, akrobatov, veľa radosti a veselosti a prekrásny ohňostroj. Verejné koncerty sa každoročne konajú na Via dei Fiori Imperiali a na mnohých iných miestach. Začiatočná ceremónia osláv príchodu Nového Roka začína o 15.30 na Piazza Dell Popolo, pokračuje ulicami Via del Corso, Via dei Condotti, námestím Piazza di Spagna, Via del Babuino, Via di Ripetta, Piazza Augusto Imperatore, opäť ulicou Via del Corso a na grande finále sa opäť vracia na Piazza del Popolo.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Share: